CHEVROLET Corvette Z06 5.5L V8 (679 HP)
2021–
670
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 670bhp |
| Power | 499.6kW |
| Torque | 624Nm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/30 Zr20 // 345/25Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |
2021–
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 670bhp |
| Power | 499.6kW |
| Torque | 624Nm |
| Front Tyres | 275/30 Zr20 // 345/25Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |