CHEVROLET Corvette Z06 7.0 V8 LS7 6MT (506 HP)
2008–2013
506
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7008cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 506bhp |
| Power | 377kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1418kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40Zr18 || P285/35Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |