CHEVROLET Corvette ZR1 5.5L V8 RWD 8AT (1078 HP)
2025–
1064
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1064bhp |
| Power | 793.4kW |
| Torque | 1123Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/30Z R20 // 345/25Z R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |