CHEVROLET Corvette ZR1 6.2 V8 6MT (638 HP)
2008–2013
638
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 638bhp |
| Power | 475.8kW |
| Torque | 819Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 21.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1507kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |