CHEVROLET Corvette ZR1 6.2L V8 7MT RWD (755 HP)
2019–
755
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 755bhp |
| Power | 563kW |
| Torque | 969Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1614kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/30Zr19 || 355/25Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |