CHEVROLET Cruze Hatchback 1.6L 9AT FWD (137 HP)
2018–
135
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 Als |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |