CHEVROLET Cruze HB5 1.8L 6AT FWD (141 HP)
2011–
139
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1394kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |