CHEVROLET Cruze Wagon 2.0L CDTI 6MT FWD (163 HP)
2012–
161
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
44
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |