CHEVROLET Cruze 1.4L 5MT FWD (100 HP)
2009–2016
99
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |