CHEVROLET Cruze 1.4L VVT 6AT FWD (153 HP)
2018–
151
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 151bhp |
| Power | 112.5kW |
| Torque | 239Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 Als |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |