CHEVROLET Cruze 1.6L 6AT FWD (113 HP)
2009–2016
111
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |