CHEVROLET Cruze 1.6L 6MT FWD (137 HP)
2016–2018
137
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 137bhp |
| Power | 102.2kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 68580mm |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |