CHEVROLET Cruze 1.7L VCDi 5MT FWD (132 HP)
2009–2016
129
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
72.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 72.4mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |