CHEVROLET Cruze 1.8L 5MT FWD (141 HP)
2009–2016
139
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4597mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |