CHEVROLET Cvevrolet Silverado 2500 6.6L V8 Duramax 10AT AWD (445 HP)
2019–
439
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6619cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 439bhp |
| Power | 327.3kW |
| Torque | 1234Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 136L |
Dimensions & Weight
| Length | 6106mm |
| Width | 2080mm |
| Height | 2027mm |
| Wheelbase | 3795mm |
| Boot Capacity | 1971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt245/75R17E |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |