CHEVROLET Equinox 1.5L 6AT AWD (170 HP)
2017–2020
170
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 126.8kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 847L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |