CHEVROLET Equinox 1.6L 6AT FWD (136 HP)
2017–2020
136
bhp
Power
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 136bhp |
| Power | 101.4kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 847L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |