CHEVROLET Equinox 2.4L AWD 6AT (185 HP)
2009–2017
182
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1713kg |
| Boot Capacity | 889L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |