CHEVROLET Equinox 3.4L V6 5AT AWD (185 HP)
2004–2009
185
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1713kg |
| Boot Capacity | 1926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |