CHEVROLET Equinox 3.6L V6 6AT AWD (264 HP)
2004–2009
264
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 264bhp |
| Power | 196.9kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1776kg |
| Boot Capacity | 1926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |