CHEVROLET Evanda 2.5L 4AT FWD (155 HP)
2004–2006
153
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |