CHEVROLET Express LWB 5.7L V8 4AT RWD (258 HP)
1995–2002
255
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 124L |
Dimensions & Weight
| Length | 6063mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 2060mm |
| Wheelbase | 3937mm |
| Kerb Weight | 2724kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt225-245/75R 16E |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |