CHEVROLET Express LWB 6.0L V8 4AT RWD (305 HP)
2002–2007
300
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 488Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 6200mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2083mm |
| Wheelbase | 3937mm |
| Kerb Weight | 2874kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt225/75 R16E |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |