CHEVROLET Express LWB 6.5L V8 TD V8 4AT RWD (197 HP)
1995–2002
194
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6468cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 522Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 124L |
Dimensions & Weight
| Length | 6063mm |
| Width | 2012mm |
| Height | 2060mm |
| Wheelbase | 3937mm |
| Kerb Weight | 2724kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt225-245/75R 16E |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |