CHEVROLET Express 4.3L V6 4AT RWD (194 HP)
2008–
194
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4293cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5690mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2198kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |