CHEVROLET Express 4.3L V6 4AT RWD (203 HP)
1995–2002
200
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4286cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 124L |
Dimensions & Weight
| Length | 5555mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2022mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2333kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |