CHEVROLET Express 4.8L V8 4AT RWD (275 HP)
2008–
271
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4807cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5690mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2198kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |