CHEVROLET Express 4.8L V8 4AT RWD (300 HP)
2002–2007
295
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5692mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |