CHEVROLET Express 5.0L V8 4AT RWD (223 HP)
1995–2002
220
bhp
Power
14.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5012cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.1mpg |
| Combined | 16.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5555mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2022mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2333kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |