CHEVROLET Express 5.3L V8 4AT RWD (289 HP)
2008–
286
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5690mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2276kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |