CHEVROLET Express 6.6L V8 4AT RWD (250 HP)
2008–
249
bhp
Power
12.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6599cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.7mpg |
| Combined | 18.5L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5690mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2073mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2462kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |