CHEVROLET Express 8.1L V8 4AT RWD (354 HP)
1995–2002
335
bhp
Power
Engine
| Displacement | 8128cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 617Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5555mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 2022mm |
| Wheelbase | 3429mm |
| Kerb Weight | 2716kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |