CHEVROLET HHR SS 2.0 4AT (260 HP)
2007–2011
260
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1588mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
| Boot Capacity | 716L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |