CHEVROLET HHR SS 2.0 5MT (260 HP)
2007–2011
260
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1588mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1488kg |
| Boot Capacity | 716L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |