CHEVROLET HHR 2.2L 4AT FWD (143 HP)
2005–2011
144
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 144bhp |
| Power | 107.4kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1431kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |