CHEVROLET HHR 2.4L 4AT FWD (172 HP)
2005–2011
172
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128.3kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |