CHEVROLET Impala SS 3.8L V6 4AT (240 HP)
2003–2005
237
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5080mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1636kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |