CHEVROLET Impala Super Sport 7.0L V8 3AT (390 HP)
1966–1970
385
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 610Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5415mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.25-14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |