CHEVROLET Impala 2.4L Ecotec eAssist 6AT RWD (184 HP)
2013–
180
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5113mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1724kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs 321 X 30Mm |
| Rear Brakes | Solid Discs 315 X 23Mm |