CHEVROLET Impala 3.6L V6 6AT RWD (260 HP)
2013–
256
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5113mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1894kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |