CHEVROLET Malibu Maxx 3.5L V6 4AT (203 HP)
2003–2008
200
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1569kg |
| Boot Capacity | 1150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |