CHEVROLET Malibu Sedan 3.5L V6 4AT FWD (203 HP)
2003–2007
200
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |