CHEVROLET Malibu Sedan 3.9L V6 4AT FWD (243 HP)
2003–2007
240
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3890cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 178.7kW |
| Torque | 326Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |