CHEVROLET Malibu 1.5L VVT CVT FWD (163 HP)
2018–
161
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |