CHEVROLET Malibu 1.8L 6AT FWD
2016–2018
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2830mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |