CHEVROLET Malibu 1.8L FHEV 1AT FWD (185 HP)
2018–
122
bhp
Power
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91.2kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1526kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |