CHEVROLET Malibu 2.0L 8AT FWD (250 HP)
2016–2018
247
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2830mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |