CHEVROLET Malibu 2.0L SIDI 6AT FWD (262 HP)
2012–2016
259
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2000cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 259bhp |
| Power | 193kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1649kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |