CHEVROLET Malibu 2.2L 4AT (141 HP)
1996–2003
139
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4836mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1376kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |