CHEVROLET Malibu 2.4L 4AT (169 HP)
2008–2012
169
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1549kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |